Święta

Roraty

Roraty to inaczej, Msza roratnia, która jest pierwszą msza o wschodzie słońca w czasie Adwentu. W niektórych kościołach w Polsce, msze roratnie odprawiane są wieczorem,

Roraty to inaczej, Msza roratnia, która jest pierwszą msza o wschodzie słońca w czasie Adwentu.
W niektórych kościołach w Polsce, msze roratnie odprawiane są wieczorem, zamiast rano. Wtedy może uczestniczyć w niej więcej osób ? rano nie każdy na nią zdąży. Zwłaszcza, że w mszach roratnich biorą udział dzieci oraz młodzież.

Msza roratnia jest wotatywną mszą o Najświętszej Maryi Pannie. Elementem charakterystycznym w czasie mszy roratniej jest zapalanie specjalnej świecy ozdobionej białą wstęgą, zwanej roratką, umieszczona w pobliżu ołtarza tylko w czasie Adwentu.

Dzieci również zabierają ze sobą do kościoła swoje lampiony, które robią w domach lub w szkole na lekcjach religii. Lampion ma być wykonany tak, aby można było zapalić w nim światełko, np. latarkę czy małą żaróweczkę. Ze względów bezpieczeństwa nie wstawia się do lampionów, zwłaszcza tych łatwo palnych, zapalonych świec. Najodpowiedniejsze jest sztuczne źródło światła.

Dzieci wchodzą z zapalonymi lampionami do kościoła, lub też, jak to jest w niektórych kościołach, gromadzą się w jednym miejscu, np. gdzieś z tyłu kościoła, tam zapalają swoje lampiony, i w momencie, kiedy rozpoczyna się msza, podchodzą do ołtarza a potem siadają na swoje miejsca. Wygląda to jak mała procesja z lampionami. To bardzo ładny i ciekawy zwyczaj, o wiele lepszy, niż wchodzenie do kościoła z zapalonym lampionem i gaszenie go od razu. Taka procesja z lampionami zachęca dzieci do udziału w mszy roratniej. Trzeba też dziecku wytłumaczyć, dlaczego zapala się roratkę, co ona symbolizuje, i dlaczego zabierają ze sobą do kościoła na msze roratnie lampiony.
mks

hastagi na stronie:

#roraty 2011 #roraty 2011 kiedy #lampiony roratnie jak zrobić #kiedy sa roraty 2011 #kiedy zaczynają się roraty #roraty 2011 od kiedy #od kiedy roraty 2011 #roraty kiedy 2011 #roraty2011 #kiedy zaczynają się roraty 2011

A to już wiesz?  Ta książka to wspaniała lektura dla dzieci i rodziców

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy