Dziecko Hobby

Zabawki z masy solnej

Zabawa z masą solna jest doskonałą rozrywka dla całej rodziny. Ciasto z masy solnej jest tanie, ekologiczne i można je zrobić samemu. Jak zrobić ciasto z masy solnej? Wystarczy mąka, sól i woda. W zależności od tego, ile masy potrzebujesz, przygotuj sobie pół na pół mąki i soli. Np. szklana mąki i szklanka soli.

Wodę już dolewaj z umiarem, miesząc ciasto. Ciasto ma być nie za rzadkie i nie za twarde. Po prostu takie, aby wygodnie można było coś z niego zrobić, aby nie było za bardzo suche i aby też nie kleiło się przesadnie do rąk.

Teraz pora na lepienie. Z masy solnej warto robić płaskorzeźby. Oczywiście, można robić normalne figury, pionowe, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że takie figury mogą nieco spływać w dół, przez co na pewno mogą stracić swoje proporcje. Tak więc w wysmukłej postaci może wyjść gruba,
z cienkiego przedmiotu może udać się dość masywny wytwór.

Masa solna może być naturalna, bez barwników, ale jeśli chcemy zabarwić ją, można dodać farbę, w proszku lub po prostu zwykłą, zmieszaną z odrobiną wody. Możemy podzielić ciasto na kilka części i do każdej dodać innego koloru farby. Być może nie wyjdzie nam bardzo intensywny kolor, jednak i tak figury z masy solnej zrobione z kolorowego ciasta, wyglądają bardzo ciekawie.

Innym sposobem na ozdobienie naszych prac jest pomalowanie ich farbami. Robimy to, kiedy zrobione przez nas przedmioty już będą suche. To, ile schną dane przedmioty z masy solnej zależy od ich wielkości i grubości. Małe prace mogą być już sucha następnego dnia, a większe potrzebują dłuższego czasu. Sucha praca powinna być zupełnie twarda, i kiedy ją dotkniemy, nie powinno być już możliwości zostawienia na niej śladu palca. Kiedy prace są zupełnie suche, przystępujemy do malowania. Oczywiście, możemy też dodatkowo pomalować jeszcze całkowicie lub w niektórych miejscach prace, zrobione z barwionej masy solnej. Pamiętajmy, że suche prace są twarde, ale i równocześnie na tyle kruche, że mogą się łatwo połamać. Trzeba więc na nie bardzo uważać. Lepiąc, musimy mieć na uwadze to, że im bardziej wystające są części danej pracy, mogą one ulec zniszczeniu lub odpaść, jeśli są łączone.

Wracamy jeszcze do momentu samego lepienia przedmiotów z masy solnej. Masa jest miękka i na tyle plastyczna, że po ulepieniu danego przedmiotu można go od razu ozdabiać. Np. możemy używać do tego różnych narzędzi, aby robić np. w tych przedmiotach wgniecenia, różne kształty. Możemy używać gwiazdek, kółeczek i wszelkich figur do odciśnięcia w masie solnej, a raczej już w gotowych figurach. Bardzo ciekawie wyglądają odciśnięte muszle, przy czym jeśli są dość płaskie, mogą być mało widoczne. Najbardziej widoczne są te karbowane. Warto je wykorzystać np. robiąc ozdoby na skrzydłach anioła czy ptaka.

Przedmioty z masy solnej są bardzo ładne. Należy przechowywać je w suchym miejscu, bez nadmiaru wilgoci. Jeśli zostawimy je w wilgotnym miejscu, może zrobić się na nich pleśń. Jednak i tak są w pewnym stopniu zakonserwowane, ponieważ połowa z tego to zawartość soli. Sól ma właściwości konserwujące, więc ulepione przedmioty powinny przetrwać długo.
mks

hastagi na stronie:

#ozdoby wielkanocne z masy solnej #zabawki z masy solnej #masa solna ozdoby wielkanocne #jak zrobić ptaka z masy solnej #masa solna jak zrobi #jajka wielkanocne z masy solnej #wielkanocne ozdoby z masy solnej #jajka z masy solnej #ptak z masy solnej #ozdoby na wielkanoc z masy solnej

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy