Hobby Prezenty Rady

Ręcznie robione pisanki

Piękne pisanki, kolorowe oraz z wzorami, jajo zebra, jako królik Pisanki, malowanki – nazwy w zależności od regionu.

Jest wiele sposobów ozdabiania jajek do wielkanocnego koszyczka. Od tych najbardziej znanych, aż po nietypowe i ciekawe.

8

Zapewne, każdy już malował jajka farbkami specjalnie wyprodukowanymi do barwienia jajek. Wielu zna też sposób bawienia jajek w naturalny sposób, gotując np. w łupinkach po cebuli, w tzw. cebulinie.

W tym roku dowiedziałam się, jak robić naprawdę śliczne pisanki. Opowiem Wam o tym, krok o kroku.

Co jest potrzebne:

Wydmuszki z jajek lub styropianowe jajka (jajka ze styropianu mogą zastąpić tradycyjne wydmuszki).
Druga rzecz, w jaką należy się zaopatrzyć, to biała farba (może być to farba akrylowa kupiona np. w sklepie dla plastyków, lub zwykła farba do malowania, jaką mamy w domu).

Trzecia sprawa: specjalny klej i lakier w jednym – można go kupić w sklepie dla plastyków. Trzeba pytać o klej do odbijania serwetek.

2

Potrzebne będą również: pędzelek do malowania oraz serwetki papierowe, kolorowe (n z jakimś motywem wielkanocnym lub z kwiatami czy innymi ozdobami).

Jeśli już mamy wszystko w domu możemy zabrać się do ozdabiania jajek.

1

Wydmuszki lub styropianowe jaja malujemy na biało. Następnie zostawiamy je, aby wyschły. Najwygodniejszy sposób malowania jajek, i sprawdzony: wydmuszkę nabijamy na cienki patyczek, n na patyczek do szaszłyków lub na jakikolwiek cienki patyk. Dzięki temu nie będziemy zostawiać śladów palców na białej farbie malowanego jajka. Jeśli mamy jajka ze styropianu, możemy nabić je na zwykłą szpilkę i trzymając jej koniec, malować jajko farbą.

3

Zostawiamy pomalowane jajka do całkowitego wysuszenia farby. W zależności od tego, czym malujemy jajko, zostawiamy je na taki czas, aby danego rodzaju farba na wydmuszkach była sucha.

Teraz pora na przygotowanie ozdób na jajka Są nimi w tym przypadku zwykle serwetki. Wycinamy z serwetek kolorowe elementy, jakie chcemy umieścić na jajku. Elementy te nie powinny być zbyt duże, aby można je było łatwo przyklejać.
Po wycięciu ozdób odklejamy warstwy serwetek tak aby została nam tylko jedna warstwa serwetki, oczywiście ta kolorowa, która ma stanowić element ozdoby.

Następnie przygotowujemy pędzelek oraz lakier-klej w jednym. Klej jest półpłynny. Moczymy w nim koniec pędzelka i robimy ślad na skorupce jajka. Do tego miejsca przyklejamy ozdobę. Chodzi o to aby serwetka trzymała się jajka. Nie przyklejamy serwetki na całej wielkości od spodem, ale zamalowujemy po wierzchu, malując po niej i po skorupce jajka. Robimy to tak, aby ozdoba wycięta z serwetki przykleiła się do skorupki. Kiedy już trzyma się jeden element, to samo powtarzamy z kolejnymi kawałeczkami ozdób z serwetki.

Cała czynność ma polegać więc na zamalowywaniu tym bezbarwnym klejem-lakierem serwetki na jajku. Przy tym pilnujemy, aby serwetka przykleiła się dobrze. Jeśli zostaje pęcherzyk powietrza w środku, delikatnie zamalowujemy tę część pędzelkiem takimi ruchami ręki, aby powietrze wydostało się spod serwetki. Możemy też wygładzić serwetkę ręką, jednak na tyle szybko, aby klej nie zdążył jeszcze zaschnąć.

Kiedy już mamy gotową, ozdobioną całą pisankę, pozostawiamy ją do wyschnięcia.

Jeśli korzystaliśmy z wydmuszek, o wyschnięciu pisanek, mamy do zaklejenia jeszcze górny dolny otwór wydmuszki, oraz górny jeśli wydmuszka była przebita na wylot. Robimy to na samym końcu, kiedy już całe pisanki są suche, aby nie starły się motywy z serwetki przyklejone do jaja.

Jeśli docelowo pisanki zostają nabite na patyczku i n umieszczone w doniczkach jako ozdoby – nie jest konieczne zaklejanie otworów Jeśli jednak mają znaleźć się na wielkanocnym stole, ładniej będą wyglądały, jeśli nie będą widoczne otwory w wydmuszkach.

Na zdjęciach starałam się pokazać krok o kroku, jak zrobić takie piękne ozdoby. Warto spróbować, ponieważ ozdabianie pisanek daje wiele radości. Można razem w dziećmi robić takie ozdoby. Już 6 czy 7 letnie dziecko poradzi sobie doskonale z tą techniką, przy drobnej pomocy ze strony rodziców.

Ozdabianie jajek może być naprawdę bardzo miłą zabawą. Malowanie jajek jest w Polsce popularne – niemal w każdym koszyczku, jaki Polacy zanoszą w wielką sobotę do święcenia, są malowane jajka lub ozdobione w iny sposób.

4

5

7

9

hastagi na stronie:

#ozdoby wielkanocne ręcznie robione #pisanki ze styropianu #pisanki wielkanocne ze styropianu #wielkanocne ozdoby ręcznie robione #jajka wielkanocne ręcznie robione #pisanki styropianowe #ręczne ozdoby wielkanocne #jajka wielkanocne ze styropianu #pisanki ręcznie robione #ozdoby na wielkanoc recznie robione

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy