Wiadomości branżowe

10 na 10 dzieci jest nosicielami talentu

UNICEF podaje - co piąte polskie dziecko jest nieszczęśliwe. brainly.com stwierdza - co czwarte polskie dziecko jest zagubione i nie zna swoich mocnych stron. Dlatego od września rusza ogólnopolska akcja zbadajtalent.pl, która ma na celu pomóc dzieciom odnaleźć swoje mocne strony i rozwijać je. Od początku inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem. W projekt zaangażowali się psycholodzy,

Teaser

UNICEF podaje – co piąte polskie dziecko jest nieszczęśliwe. brainly.com stwierdza – co czwarte polskie dziecko jest zagubione i nie zna swoich mocnych stron. Dlatego od września rusza ogólnopolska akcja zbadajtalent.pl, która ma na celu pomóc dzieciom odnaleźć swoje mocne strony i rozwijać je. Od początku inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem. W projekt zaangażowali się psycholodzy, entuzjaści edukacji oraz młodzi ludzie znani ze świata muzyki, nauki i sportu.

?Inspiracją do powstania projektu były wyniki raportu przeprowadzone przez UNICEF oraz nasze wewnętrzne obserwacje? – wyjaśnia Elżbieta Sądel, koordynatorka projektu zbadajtalent.pl.

Ze wspomnianego raportu wynika, że aż 20% polskich dzieci jest nieszczęśliwych, co w zestawieniu UNICEFU uplasowało Polskę na przedostatniej pozycji wśród krajów rozwiniętych.

?Zaczęliśmy się zastanawiać jakie mogą być przyczyny tego stanu rzeczy. To, na czym się znamy, to edukacja, zwłaszcza zagadnienia związane z edukacją w internecie. Z naszych wewnętrznych badań przeprowadzonych na użytkownikach zadane.pl wysnuliśmy niepokojące wnioski – polscy uczniowie są zagubieni i nieświadomi na ważnym etapie swojej edukacji – tuż przed wyborem szkoły średniej. Praktycznie nie planują swojej edukacji pod kątem przyszłego zawodu, często nie wiedzą jakie umiejętności rozwijać, a jeżeli wiedzą, to rzadko wykazują w tym kierunku inicjatywę.?

Każde dziecko ma talent

Zespół brainly.com, międzynarodowej sieci platform edukacyjnych w skład której wchodzi min. polski serwis zadane.pl, uznał, że to, co mogą zrobić w kontekście wyników badań, to pomóc uczniom we wskazaniu kierunku rozwoju. Punktem wyjściowym jest założenie, że talent rozumiany jako zespół predyspozycji do wykonywania jakiejś czynności ma każdy bez wyjątku.

Sebastian Rutkowski i Magda Welc o motywacji

Na łamach serwisu można przeczytać wywiady z Sebastianem Rutkowskim, młodym polskim wokalistą czy Magdą Welc, również wokalistką, znaną z programu Mam Talent. Dostarczają inspiracji opowiadając o swoich pasjach i o tym jak są one ważne w ich życiu. ?Bez śpiewu, muzyki nie potrafię normalnie funkcjonować. Muzyka jest częścią mojego życia.? – zwierza się Magda. Sebastian porusza także kwestię motywacji i tego, skąd czerpać inspirację: ?Korzystam z możliwości obserwacji bardziej doświadczonych ode mnie wokalistów. [?] Warto czytać biografie albo oglądać filmy biograficzne.?

Talent jednak niejedno ma imię. Elżbieta Sądel podaje przykłady innych pasjonatów, którzy włączyli się w projekt: ?Wśród młodych ludzi, którzy zechcieli opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach związanych z realizacją swoich pasji są finaliści konkursów naukowych, ale także osoby o nieco odmiennych zainteresowaniach. W akcję włączył się Grzegorz Komincz, znany również jako MaNa, który jest utytułowanym polskim graczem odnoszącym sukcesy w najważniejszych zawodach e-sportowych. Rozmowę na tematy automotywacji i wyznaczania sobie celów przeprowadziliśmy także z Piotrem Ogrodnikiem, który jest mistrzem świata w żeglarstwie w klasie mikro.? – dodaje. ?Inspiracji nikomu nie powinno zabraknąć, zwłaszcza, że niektóre rozmowy są naprawdę fascynujące i dają pozytywnego kopa do działania.? – zapewnia koordynatorka projektu.

A to już wiesz?  Naukowe harce

?Ważna i unikalna inicjatywa?

Projekt już na starcie zbiera pozytywne opinie i rekomendacje.

?Zbadajtalent.pl jest odpowiedzią na powszechny problem uczniów ze świadomością ich mocnych stron. Inicjatywa ta jest szczególnie istotna, bo pomaga określić zdolności uczniów i wyznaczyć im kierunek rozwoju w ramach przedmiotów szkolnych.? – opisuje projekt menadżer Sebastiana Rutkowskiego, właściciel agencji artystycznej Emteam oraz portalu Starfinder.pl, mający spore doświadczenie w pracy z utalentowanymi młodymi ludźmi.

Także twórcy innego projektu – E(x)plory, festiwalu dla młodych naukowców, popierają inicjatywę Brainly.com.

?Zbadajtalent.pl to niezwykle ważna i unikalna w Polsce inicjatywa i pierwszy i najważniejszy krok na drodze do przyszłego sukcesu każdego młodego człowieka. Pomaga dzieciom w najtrudniejszym życiowym zadaniu – dokonywaniu właściwych wyborów.? – uzasadnia Katarzyna Skawińska, menadżer E(x)plory.

Sam test powstał we współpracy z psychologami i pasjonatami edukacji. Wsparciem merytorycznym służyło Prorozvojovo. Partnerami akcji są E(x)plory, Pokonaj Siebie, interia.pl i zadane.pl.

Brainly.com organizatorem zbadajtalent.pl

Brainly.com to powstała w Polsce grupa społecznościowych platform edukacyjnych o zasięgu międzynarodowym. W jej skład wchodzi kilka wersji językowych, w tym wersja polska ? zadane.pl. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 19 krajów na całym świecie, a samo zadane.pl odwiedza miesięcznie ponad 4 miliony unikalnych użytkowników, podczas gdy całą grupę brainly.com 12,5 miliona.

Platformy z grupy brainly.com to strony typu Q&A, czyli strony pytań i odpowiedzi. Użytkownicy współpracują między sobą zadając i odpowiadając na pytania dotyczące różnych zagadnień związanych z przedmiotami szkolnymi i zadaniami domowymi. Wszystko z odrobiną grywalizacji i aspektem społecznościowym. Użytkownicy dostają punkty za pomaganie kolegom i pną się w rankingach otrzymując po drodze kolejne odznaczenia osiągając poziom mistrzowski. Co najważniejsze, są nagradzani zarówno za wysiłek jak i za efekty swojej pracy a zasady gry są jasne i przejrzyste, więc uczniowie zawsze wiedzą za co są nagradzane.

 

Źródło zbadajtalent.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy