Dom porady Rady

Rady i porady

Każda gospodyni potrzebuje nieraz różnych rad. Są to sprawy proste, nieraz banalne, ale czasem potrzeba nam wiedzy na temat tego, jak poradzić sobie z czymś w domu. Skąd na przykład, dowiesz się, jak umyć kryształy czy szkło przejrzyste? Poczytaj rady i porady.

Kryształy myjemy w zimnej wodzie. Dlaczego? Ponieważ pod wpływem ciepła kryształowe naczynia tracą połysk, dlatego należy je myć wyłącznie w zimnej wodzie.

ady i porady  Rdy i porady  Ray i porady  Rad i porady  Radyi porady

Szkło przejrzyste – mętne szkło znów będzie idealnie czyste, jeśli je wyczyścimy je skórką
cytryny. Zmatowiałym szklanym naczyniom możesz przywrócić połysk roztworem
popiołu drzewnego i soli amoniakalnej (salmiaku). Roztwór trzeba wlać do naczyń i
pozostawić na jakiś czas.

Szklanki do piwa myjemy tylko wodą, ale ciepłą. Nigdy nie używaj płynów do mycia naczyń, ponieważ hamują potem tworzenie się piany na piwie.

Co zrobić, aby szklanka do mycia zębów była idealnie czysta? Skutecznie usuniesz osad ze szklanki do mycia zębów, jeśli ją umyjesz w wodzie z octem.
Jak rozdzielić szklanki, jeśli te zassą się? Jeśli nie możesz rozdzielić dwóch szklanek, zassanych jedna w drugiej, wstaw dolną szklankę do ciepłej wody, a do górnej nalej zimnej.

Kiedy szkło nie będzie pękać? Szklanki i szklane półmiski nie będą pękać, jeśli przed nałożeniem na nie gorącej potrawy albo wlaniem gorącego płynu postawisz je na wilgotnej
ścierce.

Jak uszczelnić wazon do kwiatów? Pęknięty wazon do kwiatów możesz uszczelnić, zalewając pęknięcie od wewnątrz woskiem (stearyną). Drobniejsze rysy wystarczy pokryć lakierem do
paznokci.

Skorupki jaj w butelce – Brudny osad w szklanym wazonie albo butelce o długiej, wąskiej szyjce
możesz zlikwidować używając skorupek jaj. Rozkrusz drobno skorupki i wsyp do naczynia, następnie zalej je gorący wodą z octem. Wstrząsaj naczyniem tak długo, póki nie zniknie osad. Zamiast skorupek możesz też użyć ziarenek ryżu (1 łyżka stołowa).

Nadpalone popielniczki – Plamy z nadpalenia papierosami na porcelanowej popielniczce usuniesz bez problemu, trąc je mokrym korkiem zanurzonym w soli.

Porcelana ręcznie malowana to bardzo delikatna rzecz. Porcelanowe naczynia z ręcznie malowanym wzorem powinno się myć wyłącznie miękką ściereczką. Nigdy nie używaj do tego celu ostrych zmywaków (gąbek).

Przechowywanie porcelany – to także bardzo ważny temat. Zanim odstawisz do kredensu bezcenny porcelanowy serwis, poprzekładaj poszczególne naczynia listkami papierowego ręcznika kuchennego albo papierowymi serwetkami, aby naczynia nie stykały się ze sobą.

Kolejna rada dotyczy ustawiania sztućców po ich umyciu. W wyniku częstego mycia niszczą się drewniane trzonki sztućców; dla utrzymania estetycznego wyglądu nacieraj je od czasu do czasu olejem jadalnym.

Ceramiczne trzonki
Sztućców w ceramicznej oprawie nie wstawiaj zbyt ciasno do koszyczka w zmywarce do naczyń. Najpierw trzeba upewnić się, czy w ogóle nadają się do mycia w zmywarce, ponieważ może się zdarzyć, że trzonki rozpuszczą się pod wpływem wysokiej temperatury i detergentów.

Jak przechowywać sztućce? Sztućce wstawia się do koszyczka w zmywarce zawsze trzonkami do dołu. W ten sposób dokładnie wymyją się ostrza noży i zęby widelców.

Srebro należy myć ręcznie. Srebrne sztućce niszczą się w zmywarce do naczyń – ciemnieje i rysuje się ich powierzchnia, dlatego warto zadać sobie trochę trudu i zawsze myć je ręcznie.

Trująca śniedź – to coś, o czym koniecznie powinnaś wiedzieć. Nigdy nie zostawiaj srebrnych sztućców w kwaśnych potrawach, ponieważ pod wpływem kwasu śniedzieje miedź, która znajduje się w srebrze, a śniedź jest trująca. Pamiętaj, żeby nie wkładać srebrnych sztućców do sałatek
owocowych, kwaśnych sosów do sałat, potraw solonych i przyprawianych octem.

Srebro z dala od jajek. Dlaczego? Srebrne sztućce nie powinny stykać się z jajkiem, ani surowym, ani ugotowanym na miękko. Pod wpływem znajdujących się w jaju związków siarki
srebro pokrywa się ciemnym nalotem.

Kąp srebro w kwaśnym mleku. Co to za dziwny zwyczaj? To nie zwyczaj, ale dobry sposób na… No właśnie, na co? Twoje srebra znów będą pięknie wyglądać, jeżeli włożysz je na ok. 30
minut do kwaśnego mleka. Po tej kąpieli wypłucz przedmioty ciepłą wodą i wypoleruj do sucha.

Masz poplamione ostrza i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić? To proste. Jeśli na ostrzach noży porobiły się ciemne plamy, które nie schodzą podczas szorowania, posyp je solą i trzyj wilgotnym korkiem.

Takie rady i porady mogą przydać się każdej kobiecie i mężczyźnie, jednym słowem, każdemu, kto dba o swój dom i kto chce mieć wszystko piękne i błyszczące oraz nie zniszczone. Czasami wystarczy znać pewne zasady i reakcje niektórych materiałów na inne substancje. Jednak nie oszukujmy się, nie każdy zna te zasady. Nie każdy jest chemikiem. Dlatego rady dotyczące domu i czyszczenia wszelkich przedmiotów są bardzo cenne.

Pamiętaj, że jeżeli czegoś nie wiesz, możesz zawsze dowiedzieć się. Dlatego, jeżeli masz pytania, pytaj, i dużo czytaj. W taki sposób na pewno znajdziesz odpowiedź.

hastagi na stronie:

#czym czyci srebro? #Rady i porady #zassany garnek #zassane garnki #jak czyscic srebro #zassane szklanki #jak myć kryształy #mycie kryształów #jak czyścić szklanki ze smug #OZDOBY WIELKANOCNE ZE WSTĄZEK

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy