Edukacja

5 metod nauczania, które opanują edukację w 2017 roku

5 metod nauczania, które opanują edukację w 2017 roku Sposoby przekazywania wiedzy uczniom z pokolenia na pokolenia zmieniają się. Nauczyciele naszych rodziców i dziadków stosowali

5 metod nauczania, które opanują edukację w 2017 roku

Sposoby przekazywania wiedzy uczniom z pokolenia na pokolenia zmieniają się. Nauczyciele naszych rodziców i dziadków stosowali zupełnie inne metody nauczania, niż te wykorzystywane współcześnie. Dziś nauka w dużym stopniu wspomagana jest przez nowe technologie, zmienia się również podejście nauczycieli i rodziców do nauczania dzieci. Jak będzie wyglądała szkoła przyszłości?

Nowy wymiar nauczania – lekcje w 3D
Mimo że technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w większości przypadków wykorzystywane są do gier video i symulacji, mogą także tworzyć wysoce angażujące doświadczenia edukacyjne. Skomplikowane zagadnienia, np. z obszaru inżynierii, mogą zostać zobrazowane za pomocą trójwymiarowych projekcji, co nie tylko urozmaica zajęcia, ale też pozwala na niemal namacalne obcowanie z omawianym zagadnieniem. Uczniowie w większym stopniu angażują się w zajęcia wykorzystujące nowe, zaskakujące i nieznane dotąd metody nauczania.

Sztuczna inteligencja zautomatyzuje szkołę
Ocenianie prac, szczególnie na poziomie szkoły wyższej, jest uciążliwe i czasochłonne. Technologie oparte na sztucznej inteligencji są jednak w stanie zautomatyzować i bardzo uprościć ten proces. Sztuczna inteligencja (z ang. Artificial Intelligence), może także tworzyć systemy informujące rodziców dzieci o ich ocenach czy zadanych pracach domowych. W tej technologii drzemie ogromny potencjał usprawniania działania szkół i uniwersytetów, dzięki czemu edukacja w kolejnych latach ma szansę wkroczyć na zupełnie nowy poziom.

Nauka przechodzi do sieci
Na rynku pojawia się coraz więcej kursów online dla dzieci, ale także dla dorosłych. Powstają również platformy niebędące zastępstwem tradycyjnej szkoły, lecz jej uzupełnieniem. Za pomocą takich kanałów, dzieci mogą powtarzać nabyte w szkole umiejętności, nie odczuwając „zmęczenia materiału” dzięki dywersyfikacji sposobu nauki. Przykładem jest Squla.pl, platforma edukacyjna, na której gry i quizy są w pełni zgodne z podstawą programową MEN, dzięki czemu rodzice są pewni, że powtarzana w Squli wiedza idzie w parze z tą, która wymagana jest w szkole.

A to już wiesz?  Jak zapewnić dziecku lepszy szkolny start?

Zindywidualizowane podejście nauczyciela
Nauczyciel był dotychczas mentorem i autorytetem dla swoich uczniów, wykładającym niezbędną, „książkową” wiedzę. W ostatnich latach udział nauczyciela w kształceniu swoich podopiecznych przechodzi ewolucję – w coraz większym stopniu nauczyciel ma być dla dzieci nie tyle wykładowcą, ile „cichym przewodnikiem”, wspierającym każdego z uczniów z osobna pod względem jego osobowości i poziomu wiedzy, a także w elastyczny sposób inspirującym do kreatywnego działania.

Partnerstwo rodziców
Wkład rodziców w sukces uczniów jest niezastąpiony. Od 2017 roku szkoły będą starać się w większym zakresie angażować rodziców w budowanie indywidualnie wytyczonej ścieżki edukacyjnej dziecka. Już dziś możemy zaobserwować pojawianie się aplikacji i systemów, które informują rodziców o postępach swoich dzieci w nauce – np. elektryczne dzienniki. Ma to jeden prosty cel: sprawienie, by rodzice nie przyglądali się z boku temu, co dzieje się z ich dzieckiem w szkole, a aktywnie partycypowali w procesie kształcenia.

O Squli:
Squla.pl to internetowa platforma edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych i dzieci w wieku przedszkolnym, która pozwala im uczyć się poprzez zabawę. W Squli znajduje się ponad 40 000 zadań w postaci quizów i gier o różnym poziomie trudności. Dzięki nowatorskiej formule Squli dzieci lubią się uczyć, robią to częściej, a w rezultacie osiągają lepsze wyniki. Platforma bezpłatnie udostępniana jest szkołom i przedszkolom.
Platforma edukacyjna Squla została stworzona w 2010 roku w Holandii przez zespół ekspertów w dziedzinie szkolnictwa, technologii i twórców gier. Do dziś ściśle współpracuje z CITO – najważniejszą organizacją egzaminacyjną na szczeblu szkół podstawowych w Holandii. W USA platforma istnieje od 2014 i współpracuje z Kaplan Inc., jedną z wiodących firm edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce obecna jest od 2015 roku, a materiał na platformie jest w pełni zgodny z podstawą programową MEN. Squla jest również oficjalnym partnerem Oxford University Press. Rozwija się dzięki wsparciu prywatnych inwestorów i Bertelsmann AG zależnego od RTL Ventures. W 2013 roku Squla została uznana przez Wired UK za jeden z „najgorętszych europejskich start-up’ów”. Więcej informacji na stronie platformy: www.squla.pl oraz na oficjalnym profilu Squla.pl na Facebooku.

A to już wiesz?  Matematyka dla 3-latków

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy