Oświetlenie

Żarówki energooszczędne (świetlówki kompaktowe) zużywają nawet 5 razy mniej energii elektrycznej w porównaniu z żarówką klasyczną, choć świecą tak samo jasno. Wymiana wszystkich żarówek na energooszczędne oznacza znacznie mniejszy rachunek za energię elektryczną. Chociaż są droższe, “żyją” dłużej, i nie tłuką się aż tak łatwo, jak żarówki. Należy jednak wiedzieć, czy mają układ likwidujący stroboskopowość, czyli “mruganie” z częstotliwością 50 Hz. To samo dotyczy zwykłych, podłużnych świetlówek- taki układ mają niektóre oprawy podwójne, na dwie lampy. Stroboskopowość męczy i niszczy oczy, które też warto oszczędzać. Pamiętajmy też, że tam, gdzie musi być oświetlenie żarowe, można dać halogen- efektywniejszy. Do oświetlenia punktowego można stosować żarówki reflektorowe.

432099_the_home_of_the_candle

Świetlówki zużywają więcej prądu na sam zapłon, niż na podtrzymywanie świecenia. Nie warto ich więc wyłączać na mniej niż kilka-kilkanaście minut, ani instalować w łazience, ubikacji. Świetlówki już po około 2000 h, przy 1 włączeniu, na 3 h dziennie, osiągają zaledwie połowę pierwotnej wydajności. Niszczeją bardziej od częstych zapłonów, niż od czasu świecenia.

Najlepsze lampy, bardzo oszczędne i dające stałe światło, to diody, lampy diodowe (godne polecenia są także latarki diodowe, klasę lepsze od tradycyjnych, pod każdym względem, oraz lampy sodowe(LPS, HPS) i metalohalogenowe(MH). Podczas gdy wydajność żarówek to 6-18 lm/W, świetlówek do 60 lm/W (na ogół mniej, np. 35-45) , to najpopularniejsze z powyższych wysokoprężne sodowe od osiemdziesięciu kilku aż do ponad 150-ciu ! Niskoprężne LPS do ok. 180, nawet 200 lm/W, ich światło jest jednak monochromatyczne(żółte), ale można ich użyć np. do oświetlenia podwórza. HPS świecą na pomarańczowo, czasem bardziej różowo, MH na chłodnobiało. Takie lampy są niestety dość drogie, ale ich ceny na aukcjach internetowych bywają kilkakroć niższe. Można kupować używane, gdyż są niemal wieczne.

Ciekawym, przyszłościowym rozwiązaniem zdają się być tzw. “żarówki” diodowe: lampki o kształcie i gwincie najzwyklejszych żarówek, przystosowane do zasilania z domowej sieci elektrycznej, ale na kilkanaście mocnych jasnych, białych diod. W sprzedaży internetowej już od 20 PLN.

Każda lampa jest tym wydajniejsza, im większą ma moc, czyli lepiej mieć jedną 120 W, niż dwie 60 W.

Korzystajmy, ile się da ze światła słonecznego, by nie musieć doświetlać w pochmurne, zimowe dni. Należy więc malować na biało, a efekty dekoracyjne można osiągnąć z powodzeniem malując na kolorowo same detale, pasy itp., albo kolorowym oświetleniem 😉 Na biało powinny być zwłaszcza miejsca, gdzie pada najwięcej światła z okien i z lamp, by miały szanse jak najwięcej go odbić.

A zamiast solarium – wystarczy lampa kwarcowa (uwaga na oczy!).

Dwutaryfowy licznik

Dwutaryfowy licznik zużycia energii elektrycznej pozwala na korzystniejsze wykorzystanie pozaszczytowej taryfy w rozliczeniu energii elektrycznej. Znaczne oszczędności możemy uzyskać włączając “prądożerne” urządzenia właśnie w czasie trwania taryfy pozaszczytowej. Do takich urządzeń zaliczamy:
elektryczne piece grzewcze,
elektryczne ogrzewanie podłogowe,
elektryczne podgrzewacze wody użytkowej (tzw. boilery).

Elektroniczne wyłączniki czasowe dostępne w większości sklepów elektrycznych pozwalają ściśle określić, w jakich godzinach dane urządzenie ma być włączane. Dowiedz się już dziś, w jakich godzinach obowiązuję u ciebie taryfa pozaszczytowa. Z drugiej strony, nie używaj wyłączników bez potrzeby: zarówno w pełni elektroniczne (np. tygodniowe) jak i mechaniczne (dobowe) pobierają ok. 5 do 7W.

(źródło: wikibooks)

Tags , , ,
Related posts

Top