Gdy dziecko wrzeszczy i tupie

Czytamy swym pociechom przeróżne bajki, bo tego się przecież domagają co wieczór. Jest w nich ogrom obrazków, wierszyków, lecz nasze szkraby zapamiętują wyłącznie swoich ulubionych bohaterów. Chcą być tacy, jak oni, rozwieszają ich plakaty i robią rysunki z nimi w roli głównej. Lecz tak naprawdę prawdziwą bohaterką dla dziecka powinnaś być ty. Tak, ty! Bo któż inny zechciałby wstawać po kilkanaście razy w nocy, aby zmienić mokrego pampersa, wyjąć palec z buzi, czy po prostu przytulić, pogłaskać i pocałować w czółko?

Nadchodzi jednak taki moment w rozwoju twego skarbka, że z kochanego i potulnego Piotrusia robi się nieposłusznym, rozwrzeszczanym i nieznośnym Piotrem, którego trudno „utrzymać na smyczy”. I co wtedy robić? No, właśnie. Nóż się w kieszeni otwiera, gdy trzeba stanąć i przystąpić do kontrataku nad wylanym mlekiem w kuchni albo przy tajnej misji wywabiania plam na wszelkich obrusach, jakie tylko można trzymać w swoim domu.

child.jpg

Życie wszystkim matkom daje raczej mocno w kość. No, chyba, że stać je na opiekunkę. To wtedy ona dostaje od losu po twarzy. Ale z reguły my, Polki, zajmować się dziećmi musimy same. Trudno. I to trzeba przeżyć. Ale… jak? Dziecko wrzeszczy i tupie, bo to de facto jego przywilej – a raczej jego lat dziecięcych. Któż z nas tego nie robił? Nie ma takiej osoby, bo każdy normalny człowiek rozwija się w bardzo podobny sposób. I nie można uciec zupełnie przed tym problemem. Ale każdy radzi sobie z nim inaczej.

Zauważyłaś, że im bardziej opanowana i spokojna jest matka, tym grzeczniejsze jest jej dziecko? Dlatego czym prędzej spróbuj te nowe nawyki wdrożyć w swoje życie, aby twoja pociecha nie przyzwyczaiła się do myśli, że swoim płaczem, lamentem i krzykiem wymusi na tobie dosłownie wszystko. Musisz być przy tym twarda i stanowcza, ale opanowana. To jedyny klucz do twego sukcesu!
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#dziecko wrzeszczy

Tags , , ,
Related posts

Top